Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
2016 TÜRKİYE BİLEK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI AVRUPA ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ

TÜRKİYE VÜCUT GELİŞTİRME FİTNESS VE BİLEK GÜREŞİ FEDERASYONU TARAFINDAN DÜZENLENEN 2016 ”TÜRKİYE BİLEK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI AVRUPA ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ” 2-6 NİSAN 2016 TARİHLERİ ARASINDA ANTALYA – BELEK PORT NATURE OTELİNDE YAPILACAKTIR.
Konuyla ilgili açıklama yapan Ünçek Bilek Güreşi Hakem ve Antrenörü Mustafa ARSLAN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
”Derneğimiz bünyesindeki sporcularla bu şampiyonaya katılacaktır. Yarışma ile ilgili tüm detaylar aşağıda sunulmuştur.

2016 TÜRKİYE BİLEK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI AVRUPA ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ
2-6 NİSAN 2016 ANTALYA

YARIŞMA REGLAMANI
Federasyonumuzun 2016 Yılı Faaliyet Programında yer alan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri 18 Yaş Altı Gençler ( Bay – Bayan) , Büyükler ( Bay – Bayan) Master Erkekler ve 21 Yaş Altı Gençler (Bay – Bayan) kategorilerinde 02 – 06 Nisan 2016 Tarihleri arasında ANTALYA’nın Belek / Boğazkent mevkinde Port Nature Hotel de düzenlenecek olup ; yarışma bu genelgeye uygun olarak yapılacaktır.

Teknik Toplantı Yeri ve Saati : 2 Nisan 2016 Saat 10:30 (Tüm takım idareci , hakem ve antrenörler)
Tartı ve kayıtlar : 2 Nisan 2016 Port Nature Oteli yarışma salonu

A – YARIŞMA KURALLARI

1. BU YARIŞMAYA;

T.C Vatandaşı olan kulüp sporcuları katılabilecektir. Bu Şampiyonaya Ferdi lisanslı sporcular kesinlikle katılamayacaktır. Tüm sporcuların kulüp lisansı ile yarışmalara katılımı sağlanacaktır. K.K.T.C. vatandaşı olan T.C vatandaşı statüsüne sahip sporcular da, bu şampiyonaya katılabilecektir.

2. YARIŞMAYA KATILACAK SPORCU ve KULÜPLER;

a) Kulüpler bu şampiyonaya katılacak onaylı sporcu listelerini, bağlı bulundukları ilin Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüklerine göndereceklerdir. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri ise İl kafile listelerini 28 Mart 2016 Pazartesi günü, mesai saati bitimine kadar, Federasyonun ( 0312 ) 310 49 05 numaralı faksına göndereceklerdir.
b) Faks çekildikten sonra (0312) 312 72 09 numaralı Federasyon telefonundan faksın ulaşıp ulaşmadığına dair onay alınacaktır.
c) İl Müdürlüğünden onaylı kafile listesini 28 Mart 2016 Pazartesi günü, mesai saati sonuna kadar göndermeyen iller ve bu il adına yarışan kulüp sporcuları, yarışmaya alınmayacaktır.
d) İl Müdürlükleri onaylı kafile listelerini 2 nüsha şeklinde düzenlenecek olup, bu listede sporcu adı soyadı, kulüp ismi ve sıkletleri belirtilecek olup; listelerde sonradan elle düzeltmeler yapılmayacak ve kabul edilmeyecektir.

3. YARIŞMA İLE İLGİLİ TEKNİK KURALLAR

a) Sporcular; Müsabakalarda eşofman altı, arkasında İllerinin veya kulüplerinin ismi yazılı kısa kollu tişört ve spor ayakkabısı giyeceklerdir. Ayrıca; Yarışmaya katılan herkes, Federasyonun Giyim – Kuşam Talimatına da uyacaktır. Bunların dışında herhangi bir giysi ile yarışmaya katılmak isteyen sporcular kesinlikle yarışmaya alınmayacaktır. (Milli Forma ile yarışmaya katılmak ve bayanların müsabaka esnasında tayt giymesi yasaktır)
b) Federasyonumuzun yarışmalarına katılan sporcular; Federasyonumuzun Disiplin ve Yaptırım Talimatı Kurallarına kesinlikle uyacaklardır.
c) Bedensel Engelli Sporcular isterlerse federasyonumuzun düzenleyeceği Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonasına katılabilirler. Fakat Federasyonumuzun seçtiği Milli Takımda yer alan sporcular , Bedensel Engelliler Federasyonunun seçtiği takımda yer alamazlar , veya Bedensel Engelliler Federasyonunun seçtiği Milli Takımda yer alan sporcular , Federasyonumuzun seçtiği Milli Takımda yer alamazlar.
d) Değişen koşullara veya gereksinmelere göre MHK tarafından düzenlemeler yapılabilir.

4. YARIŞMA TEKNİK TOPLANTISI;

Kafile başkanları, antrenörler, hakemler ve federasyon görevlilerinin katılımıyla 2 Nisan 2016 Cumartesi günü yapılacaktır. Yarışma akışı ve kurallarla ilgili görüşler, Teknik Toplantıda değerlendirilecek olup, daha sonra değişiklik yapılması ile ilgili gelecek öneriler kabul edilmeyecektir. Kafile başkanlarının, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları, onaylı 2 adet kafile listesini; teknik toplantı sırasında Merkez Hakem Kuruluna vermeleri gerekmektedir.

5. KAFİLE LİSTELERİ;

a) İl Spor Müdürlüğü onaylı kafile listesi olmayan iller ile listede adı geçen ancak, lisansı ve 2016 vizesi olmayan sporcular yarışmalara alınmayacaktır. Listelerde silinti, kazıntı ve ekleme yapılmayacaktır. Bu durumdaki listeler işleme alınmayacaktır. Ödemeler, onaylı listede adı bulunanlara yapılacaktır. Kafile listesinde adı bulunmayan ve 2016 yılı vizesi olmayan antrenörler harcırah alamazlar.
b) İller ve kulüpler yarışmalara, İstediği sıklet ve kategoride uygun gördüğü kadar sporcu ile katılabilirler.
c) İl Kafile listelerinde sporcuların Adı Soyadı , Kategorisi , sıkleti ve hangi kulüpte lisanslı olduğunun belirtilmesi mecburidir. Ferdi lisanslı sporcular yarışmalara alınmayacaktır.

Örnek : Hasan BAL Büyük Erkek 80 kg Sağ-Sol kol EforSpor Kulübü gibi.

6. İZİNLER;

Yarışmalara katılacak idareci, Antrenör ve Sporcular izinlerini, bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden alacaklardır.

7. YARIŞMAYA KATILACAK SPORCULAR TARTIYA ÇIKARKEN;

Tartı 2 Nisan 2016 Cumartesi günü saat 11.00 – 15.00 saatleri arasında yapılacaktır.

a) Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri tarafından federasyonumuza fakslanan kafile listeleri, İllerin fakslama tarih ve saatine göre tasnif edilerek yarışma tartı saatleri belirlenecek olup; tartı bu sıraya göre yapılacaktır. Bay ve Bayan tartıları aynı saatte başlayacak olup; fakat ayrı yerde tartı yapılacaktır.
b) Sporcular tartıya çıkarken 2016 yılı vizeli lisansını, fotoğraflı nüfus cüzdanlarını ve 1 adet vesikalık fotoğraflarını yanlarında getireceklerdir. Tartı süresi içinde tartıya gelmeyen sporcular kesinlikle yarışmaya alınmayacaktır. Kulüp lisansı olmayan sporcular ve lisansında 2016 yılı vizesi olmayan sporcular yarışmaya kesinlikle alınmayacaktır.
c) Yarışma sıkletlerinin tamamında +2 kg. Tolerans uygulanacaktır
d) Sporcular tartı sıkletinin en fazla bir üst sıkletinde yarışabilirler. Örnek: 65 kg. gelen bir sporcu en fazla 70kg. da yarışabilir.

8. HARCIRAH ÖDENMESİ GEREKENLER;

a) ANTALYA ilinden katılan sporcu, idareci, antrenörlere yolluk yevmiye verilmeyecektir.
b) Federasyon, yarışmaya ANTALYA ili dışından katılan, il kafile listesinde isimleri bulunan ve yarıştıkları kategoride ilk 6 da yer alan sporculara;
c) Kafile listesinde 1 ile 4 arası sporcu olması halinde, o ilin 1 idarecisi veya lisanslı 1 antrenörüne, Kafile listesinde 5 ve 20 arası sporcusu olan illerin 1 idarecisine ve lisanslı 1 antrenörüne, 21 ve yukarı sporcusu olan illerin 1 idarecisine ve lisanslı 2 antrenörüne yolluk ve 7 günlük harcırah ödeyecektir.
d) Kafile listesinde ismi yer alan I-II-III-IV-V. Kademe Antrenör belgesine sahip faal antrenörlerin 2016 Yılı antrenör vizelerini yaptırmış ve ücretlerini yatırmış olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yolluk ve harcırah alamayacaklardır.
e) Dereceye giremeyenlerin yolluk ve yevmiyeleri, olanakları ölçüsünde bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerince ödenebilecektir. Dereceye giremeyenler, İl Müdürlüklerine vermeleri gereken resmi yazıyı yarışma yerinde Merkez Hakem Kurulundan alacaklardır.

9. MİLİ TAKIM ADAY KADROSU;

a) Milli Takıma sporcu seçimi yapılırken; Öncelikle her iki kolda da 1. Olanlar tercih edilecektir.
b) Sporcuların 2015 yılında Avrupa ve Dünya şampiyonasında aldıkları sonuçlar ile yapılacak olan Türkiye şampiyonasındaki Sağ ve Sol kol derece toplamları değerlendirilecektir.
c) Teknik Kurulun Milli Takım kadrosuna seçtiği sporcuların dışında; sıkletlerinde ilk üçe girip madalya alan ve Teknik Kurulca uygun görülen sporcular da isterlerse, tüm giderlerini kendileri karşılamak koşuluyla, Milli Takım kadrosuna katılabileceklerdir. Kendi imkanları ile Milli Takıma katılan sporcular, Teknik Kurulun belirleyeceği tarihe kadar Federasyona yazılı olarak müracaat edeceklerdir. Yazılı olmayan hiçbir başvuru kabul edilmeyecektir.

10. DOPİNG;

a) 2-6 Nisan 2016 tarihleri arasında, Antalya da yapılacak olan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonasında, TMOK tarafından sporculardan doping testi örneği alınacaktır. 2015 yılı sene başında Değişen Dopingle Mücadele Talimatı gereği doping cezaları arttırılarak 4 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca Disiplin Talimatımıza göre, Sonucu pozitif çıkan sporculara, kulüplerine ve antrenörlerine 10.000,00 TL.ye kadar Para cezası verilebilecektir. Ayrıca sporcudan, kazandığı madalya, kupa, sertifika ve aldığı harcırahı, Federasyona geri iade etmesi istenecektir. Doping testinden kaçınan veya test sonucu pozitif çıkan sporcular ve kulüpleri yaptırım uygulanmak üzere Disiplin Kuruluna sevk edilecektir. Bu konuda Federasyonumuz Disiplin ve Yaptırım Talimatı “Doping Suçu: Madde – 52 ” uygulanacaktır.
a) Milli takıma seçilen fakat TMOK tarafından yapılan doping testlerinde test sonucu + pozitif çıkan sporcular Milli Takım kadrosundan çıkarılacak ve federasyon Disiplin Kurulu’na sevk edileceklerdir.
b) Milli Takıma seçilen sporculardan, ileri bir tarihte doping için numune alınacaksa doping testi zamanı ve tarihi sporcuların kendilerine bildirilecektir.
c) Doping testi sonucuna göre, Milli Takım listesi Yönetim Kurulunun onayından sonra Federasyonun internet sayfasında yayınlanacaktır.

11. İTİRAZLAR;

a) Yarışma ile ilgili itirazlar; sporcu yarışma masasından ayrılmadan, itiraz eden sporcunun antrenörü tarafından bir dilekçe ile MHK na yapılır.
b) Federasyonun belirlediği 100 TL. Ücretin Merkez Hakem Kuruluna tutanakla teslim edilmesinden sonra, itiraz MHK tarafından incelenir. İtiraz haklı görülür ise; itiraz ücreti geri ödenir. İtiraz haksız yere yapılmış ise; itiraz ücreti geri ödenmez, Federasyonun Hesabına aktarılır.
c) İtiraz anında yarışma masasından ayrılan sporcunun itirazı, haklı bile olsa değerlendirmeye alınmaz.

12. FEDERASYON BAŞKANLIĞI;

Yarışmaya katılan sporcuların bu genelgede yer alan kuralları okuduğunu, kurallara tam olarak uyacağını ve yaptırımlarını önceden kabul ettiğini varsayarak işlem yapacaktır.

B – YARIŞMA SIKLETLERİ;

18 Yaş Altı Genç Erkekler Sol ve Sağ kol

50 kg,55 kg., 60 kg., 65 kg., 70 kg., 75 kg., 80 kg.,+80 kg
18 Yaş Altı Genç Bayanlar Sol ve Sağ kol

45kg ,50 kg,55 kg., 60 kg., 65 kg., 70 kg.,+70kg

21 Yaş Altı Genç Erkekler Sol ve Sağ Kol

55kg, 60 kg., 65 kg., 70 kg., 75 kg., 80 kg., 85 kg., 90 kg;+ 90 kg. 21 Yaş Altı Genç Bayanlar Sol ve Sağ Kol

50 Kg, 55 Kg, 60 Kg, 65 Kg, 70 Kg, +70 Kg,

Büyük Bayanlar Sol ve Sağ kol

50kg., 55 kg., 60 kg., 65 kg., 70 kg., 80 kg., + 80 kg. Master Erkekler Sol ve Sağ kol

70 kg., 80 kg., 90 kg., 100 kg., + 100 kg.

Büyük Erkekler Sol ve Sağ kol

55 kg., 60 kg., 65 kg., 70 kg., 75 kg., 80 kg., 85 kg., 90 kg., 100kg., 110 kg., + 110 kg.

C – YARIŞMA YAŞ GURUPLARI:

18 Yaş Altı Gençler : 2003– 1998 doğumlular .
21 Yaş Altı Gençler : 1995 – 1997 doğumlular.
Büyükler : 1997 doğumlular ve üzeri.
Masterler : 1976 doğumlular ve üzeri.

Masterlar kategorisinde yarışan bir sporcu , isterse Büyükler kategorisinde de yarışabilir. Gençler, kendi kategorilerinde yarışacak olup; büyükler kategorisinde yarışmayacaktır. Ancak 18 yaş altı ve 21 yaş altı gençler kategorisinde yarışıp sıkletlerinde ilk 2’ye giren sporcuların Büyükler kategorisinde yarışmalarına izin verilecektir.

D – YARIŞMA GÖREVLİLERİNCE UYULMASI ZORUNLU KURALLAR:

1. Bütün görevli kurullar ve hakemler tartı başlamadan 1 saat önce Teknik Toplantı yerinde hazır bulunacaklardır. Yarışma bitinceye kadar da yarışma salonundan ayrılamayacaklardır.
2. Görev verilmesine karşın; geçerli gerekçesi olmadan yarışmaya gelmeyen hakemlere 2016 Yılı yarışmalarında görev verilmeyecektir.
3. Hakemler; yarışma sırasında, Federasyonumuzca verilen hakem giysileri ile birlikte siyah pantolon ve koyu renk spor ayakkabı giyeceklerdir.
4. Organizasyon ve Teknik Görevlilerin Yarışma Salonunda Yapacakları Ön Hazırlıklar:
a) Bay ve Bayanlar için birer adet soyunma odasının ve 3 adet elektronik tartı aletlerinin hazırlanması,
b) Yarışma salonuna 7 veya 8 adet Bilek Güreşi Masasının kurulması ve 3 adet magnezyum tozu kabının hazırlanması,

c) Ses ve ışık düzeninin kurulması, Sporcu anonsları için 5 adet mikrofonun sağlanması,
d) İstiklal Marşı CD’sinin hazır duruma getirilmesi,
e) 5 Adet bilgisayar 2 adet yazıcı ve 4 Adet Televizyon ve ekipmanlarının sağlanması,

f) Yazı hakemleri için 5, itirazlar için1, Teknik Komite için 1 ve lisans kontrolleri için 1 adet olmak üzere
g) Toplam 7 adet masanın; örtü ve sandalyeleriyle birlikte tek örnek olarak kurulması,
h) Yarışma hakemleri için 22 adet sandalyenin konulması,
i) Sağlık ve Güvenlik önlemlerinin alınmasının sağlanması
j) Ödül kürsüsünün hazırlanması.

E – YARIŞMA PROGRAMI;

02 NİSAN 2016 CUMARTESİ

Saat 10:00 – 11:00 : Teknik toplantı ve İl Kayıtları
Saat 11:00 – 15 :00 : Erkek – Bayan yarışmacı tartıları ve kayıtları
(Tartılar Federasyona gönderilen kafile listesi sıralamasına göre yapılacaktır.)
Saat 15:00 : Kura çekimi ve yarışma çizelgelerinin hazırlanması, yarışma alanının hazırlanması.

03 NİSAN 2016 PAZAR

Saat 09:00 – 12:00 : 18 Yaş Altı Gençler ( Bay-Bayan) Sol Kol – Master Erkekler Sol Kol ve
21 Yaş Altı Gençler (Bay-Bayan) Sol Kol Eleme Müsabakaları.
Saat 12:00 – 13:00 : Öğlen Yemeği .
Saat 13:00 – 14.00 : Açılış seremonisi (Tüm Sporcu, Antrenör ve İdareciler katılacaktır.)
Saat 14:00 – 17:00 : 18 Yaş Altı Gençler ( Bay-Bayan) Sol Kol – Master Erkekler Sol Kol ve
21 Yaş Altı Gençler (Bay-Bayan) Sol Kol Eleme Müsabakaları.
Saat 17:30 – 19:30 : Yarı Final, Final ve Madalya Töreni

04 NİSAN 2016 PAZARTESİ

Saat 09:00 – 12:00 : 18 Yaş Altı Gençler ( Bay-Bayan) Sağ Kol – Master Erkekler Sağ Kol ve
21 Yaş Altı Gençler (Bay-Bayan) Sağ Kol Eleme Müsabakaları.
Saat 12:00 – 13:00 : Öğlen Yemeği
Saat 13:00 – 17:00 : 18 Yaş Altı Gençler ( Bay-Bayan) Sağ Kol – Master Erkekler Sağ Kol ve
21 Yaş Altı Gençler (Bay-Bayan) Sağ Kol Eleme Müsabakaları.
Saat 17:30 – 19:30 : Yarı Final, Final ve Madalya Töreni

05 NİSAN 2016 SALI

Saat 09:00 – 12:00 : Büyükler (Bay-Bayan) Sol Kol Eleme Müsabakaları.
Saat 12:00 – 13:00 : Öğlen Yemeği
Saat 13:00 – 17:00 : Büyükler (Bay-Bayan) Sol Kol Eleme Müsabakaları. Yarı Final, Final ve Madalya Töreni

06 NİSAN 2016 ÇARŞAMBA
Saat 09:00 – 12:00 : Büyükler (Bay-Bayan) Sağ Kol Eleme Müsabakaları.
Saat 12:00 – 13:00 : Öğlen Yemeği
Saat 13:00 – 17:00 : Büyükler (Bay-Bayan) Sağ Kol Eleme Müsabakaları. Yarı Final, Final ve Madalya Töreni

Bu Genelgede yer almayan konularda WAF Yarışma Kuralları geçerlidir.

Genelgedeki kurallar ile ilgili olarak değişiklik yapma yetkisi yalnızca Federasyon Başkanına aittir.

Değişiklikler Federasyonun www.vgfbf.org adresinden duyurulacaktır.
Federasyon Tel 0312 312 72 09 Faks 0312 310 49 05

İsmail KURT Bilek Güreşi Sor. As. Bşk. Tel 0542 808 20 30
Şehzade İBİŞ MHK Bşk. Tel: 0555 865 71 77
Şener ARSLAN Teknik Komite Bşk. Tel: 0532 744 07 88

NİYAZİ KURT
FEDERASYON BAŞKANI

BİLGİLER
tarafından 10 Şubat 2016 - 17:35 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ