Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Başkanımız İlim Yayma Cemiyetinde

İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi bu Haftaki Kültür programları serisinde konuşmacı olarak  Dernek Başkanımız Hüseyin DİKİCİ’yi ağırladı. İlim Yayma Cemiyeti her cuma akşamı değişik konuşmacılarla mensuplarını bilgilendirken,bu haftaki seminerinde ÜNÇEK Başkanımızı misafir etti. Hüseyin DİKİCİ, Prf.Dr.M.Esad COŞAN Hocamızın Eserlerinden istifade ederek hazırladığı  “SOSYAL ÇALIŞMALARIN  GEREĞİ ve ÖNEMİ”içerikli konuşmasında özetle şunları söyledi:

” Bir milletin değeri, bir toplumun kalitesi içindeki hayır cemiyetlerinin,Vakıf ve derneklerinin sosyal müessese ve teşkilatların çokluğu ve etkinliği ile ölçülmelidir. Bir fert  de,ne kadar çok sosyal organizasyona üye ve sosyal yönden ne kadar aktif ise  o kadar değerli ve itibarlı o kadar medeni ve modern demektir.

Biz İyi  müslümanı, sosyal yönü gelişmiş, yani toplumun öteki fertlerine yardım yapabilen,hizmet götürebilen,faydalı olabilen,başka insanlar için birşeyler yapabilen insan olarak görüyoruz.

Evinde durmak er kişinin işi değildir. Hatta hatun kişinin bile  işi değildir.Hatunlarda kadınlar arası toplumsal çalışmalara katılarak,hayırlı işler yapmaya çalışacak.

Hakkın olmadığı yerlerdeki boşluklara batıllar yayılır. O boşlukları bırakırsak vebal bizim olur. Yrasını tamir edemeyen bir vücut sıhhatli değildir. Bir vücudun tek hücresine bile kan ulaşıyor tek bir hücresine bile sinir ulaşıyor. Tek hücrenin dahi ihtiyaçlarını vücut görüyor ve vücut her hücreden dahi haberdar oluyor.Sosyal yapıda böyle olmalı.

Allah rızası için arkadaş olmak,kardeş olmak en sevaplı ibadetlerden biridir. Kusurluda olsa mü’min kardeşimizi seveceğiz. Dikensiz gül olmaz. Kurcalarsan,herkesin kusuru var. Kusursuz dost arayan arkadaşssız kalır. Günaha kızılır,günahkara ise acınır…”

Konuşmasını bu minval üzere sürdüren Hüseyin DİKİCİ’ye program sonrasında Cemiyet Yönetim kurulu üyesi Tamer UYSAL tarafından teşekkür edildi.

Ayrıca Derneğimizinde İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesinin yaptırmakta olduğu Yüksek Öğretim yurt binasına katkılarından dolayı “Teşekkür Plaketi “taktim edildi.
[imagebrowser id=106]

BİLGİLER
tarafından 04 Mart 2013 - 05:10 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ