Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Ergin İzciler Piraziz İzci Kampında

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü, Ordu İdeal Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, Piraziz Şehit Bahtiyar Aydın İzci Evinde 27-29 Ocak 2013 tarihleri arasında Kulüp Kampı Yaptılar.

Kulüp başkanımız  Hüseyin DİKİCİ ve  Kulüp önderimiz Selahattin ÇAKAR  ve İzci liderimiz Mustafa ARSLAN  söz alarak kampın amacı ve önemine vurgu yaparak, verimli ve faydalı bir kamp temennisinde bulundular.

Kampa katılan izciler, sömestri tatilinin başında, geride kalan bir eğitim-öğretim döneminin yorgunluk ve stresini, doğa ile iç içe, dolu dolu üç gün geçirerek attılar. Aynı zamanda moral ve motivasyonlarını artırarak, 2.dönem için enerji topladılar.

Karlı ve soğuk  bir havada gerçekleştirilen kampta, izciler doğal yaşama uyum sağladılar, zor şartlarda yaşama tutunma becerileri kazandılar.

İzcilerimizin karanlık fobilerini yenmeleri için, doğaya zarar vermeden sessizce gece saat ikide yürüyüş yaptılar.

İzciliğin; izciler için bir oyun liderler için bir eğitim olması prensibinden hareketle, izciler kampta eğlenerek öğrendiler, çeşitli oyunlar, yarışmalar ve eğlenceli kamp ateşi etkinlikleriyle  doyasıya eğlenip mutlu oldular.

Kulüp Önderimiz Selahattin ÇAKAR, kampımızda izcilerimize ata sporumuz olan okçulukla ilgili şu bilgileri verdi:

Okçuluğun İslam tarihindeki yeri apayrı bir güzellikler kuşağıdır. Okçuların piri kabul edilen ve Allah (c.c.) ve Resulu (sav.) yolunda ilk ok atma faziletinin sahibi şanlı sahabi, Sa’d bin Ebi Vakkas (r.a.) Hazretleri’dir.

Okçuluk beden terbiyesi veren bir spordur. Okçuluk sporunu yapan her insan kendi vücuduna hakim olmayı ve nasıl kullanması gerektiğini iyi öğrenir.

Okçuluk sporu her yaşta insan tarafından rahatlıkla yapılabilir. Stresle baş etmemize yardımcı olur ve eğlencelidir.

Adaptasyon ve motivasyonu güçlendirir. Dikkatli ve duyarlı olmayı sağlar.

Zorlukları yenmeyi öğretir. Kişiye her zaman kendisini geliştirmeyi öğretir.
Sadece başarıya ve kazanmaya konsantre eder. Kişinin kendi öz güvenini yükseltir ve ön plana çıkartır. Kişinin içindeki savaşçı yanını ortaya çıkartır.

Okçu önemli başarıların altına imza atmayı hedefler. Amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir. Sabretmeyi ve sabırlı çalışmayı öğretir.  Başarmak için ilk önce kendimizi aşmak gerektiğini öğretir. En iyi okçu kendisini yenendir.

Sürekli mücadeleyi, pes etmemeyi ve hiç yılmama yetisini kişiye kazandırır. Kişinin zihinsel düşüncesiyle fiziki hareketlerini olumlu yönde geliştirebileceğini öğretir.
Doğru nefes almayı sağlar; doğru nefes alırken daha fazla oksijenin beyne akın etmesiyle beynin verimli çalışmasına sebep olur..

Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır.
Kalbin dakikadaki atım sayısını düşürür ve kalbi kuvvetlendirir.  El-ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.

Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir. Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.

İzcilerimizin bu sporla tanışmaları için kardeş kulübümüz Ankara Aktif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü önderi Salim ŞAHİN’i kampımıza getirdik ve izcilerimize iki gün boyunca aralıklarla ok talimi yaptırıldı ve yarışma düzenlendi.

Kulübümüzün izci liderlerinden Mustafa ARSLAN bilek güreşiyle ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

Tarih öncelerine dayanan bilinen en eski güreş stillerinden olan bilek güreşi, özellikle ülkemizde çok yaygındır. Osmanlı padişahlarından  Sultan Abdulaziz bu sporu yapmış ve teşvik etmiştir. Sultan 2. Abdulhamit ise sarayında  bilek güreşi masası düzeneği bulanmaktadır.

Genç yaşlı herkesin sevdiği bir spordur. Zorlukları yenmeyi ,kişiye her zaman kendisini geliştirmeyi öğretir.  Sadece başarıya ve kazanmaya konsantre eder. Kişinin kendi öz güvenini yükseltir ve ön plana çıkartır.
Kişinin içindeki savaşçı yanını ortaya çıkartır. Bilek güreşi, önemli başarıların altına imza atmayı hedefler.
Amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir.Sabretmeyi ve sabırlı çalışmayı öğretir.
Başarmak için ilk önce kendimizi aşmak gerektiğini öğretir. En iyi bilek güreşçisi kendisini yenendir.
Sürekli mücadeleyi, pes etmemeyi ve hiç yılmama yetisini kişiye kazandırır. Kişinin zihinsel düşüncesiyle fiziki hareketlerini olumlu yönde geliştirebileceğini öğretir.
İzcilerimize kampımızda bilek güreşi müsabakaları yaptırıldı ve değişik sıkletlerde birinci olanlara ödüller verildi.

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Hüseyin DİKİCİ: “Kamp hizmetlerinin aksamadan yürütülmesinde emeği geçen Kamp Müdürüne, Kamp Müdür Yardımcıları ve Liderlerimize, özellikle bu tesisleri kullanmamıza katkı sağlayan yetkililere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi ve kamp faaliyetleri sonucunda dereceye giren ekiplere ve izcilere değişik ödüller verdi.

[imagebrowser id=103]

BİLGİLER
tarafından 31 Ocak 2013 - 13:02 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ