Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Es-sadık Mevlid Kandili Programı

Peygamber(s.a.v) Efendimiz’in dünyaya teşriflerini ifade eden Mevlid Kandili gecesi olan 12 Rebiülevvel 1433 / 3 Şubat 2012 Cuma akşamı, kutlu doğum etkinlikleri kapsamında yılın ilk programı, merkezi İstanbul Başakşehir ilçesinde bulunan İnsan ve Çevre Derneği BİNDER tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Geçmiş yıllarda tertiplediği Mevlid 1430-el-Emin(sas), Mevlid 1431-el-Muallim(sas) ve Mevlid 1432-elBeşir(sas) temalı programları ile izleyenlerine unutulmaz Mevlid Kandili geceleri yaşatan BİNDER, bu serideki programlarına bir yenisini daha ekledi. Hicri Takvime göre, her yıl Mevlid kandiline rastlayan gecede Hazreti Muhammed(sas)’in bir vasfını tema olarak seçerek, özgün Mevlid Kandili programları ile tanınan BİNDER’in bu seneki konusu Mevlid 1433-es-Sadık (sas).

İstanbul Kongre Merkezi’nde saat 20.30 da başlayan ve yoğun bir katılımın olduğu gözlenen programın hedefleri, BİNDER yetkililerince, Kur’an’da temel ahlaki erdemlerden biri olarak ifade edilen ve diğer ahlaki erdemlerin temeli olarak gösterilen doğruluğa ve sadakate vurgu yapmak, buna paralel olarak da sadakatin; sözde, düşüncede, niyette, inançta ve amelde doğruluğu içine alan bir anlam genişliğine sahip olduğunu, bunun ise her bireyce bilinip hayatlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğunu insanımıza hatırlatmak olarak açıklandı.

Sunuculuğunu Cemalettin Tül’ün üstlendiği Mevlid Kandili özel programı, Sadık Elçiler adlı giriş kısa filminden sonra Yard. Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli yönetimindeki koronun, bu program için özel olarak hazırlatılan Esma-i Nebi adlı eseri sunmaları ve Mevlidi Şeriften Doğum bahrini okumaları ile devam etti. Hafız Adem Kemaneci’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Harun Yöndem’in okunan Kur’an ayetlerinin meallerini sunması ilerleyen programda, üç bölüm halinde hazırlanan sıdk ve sadakat temalı belgesel, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ekrem Demirli’nin sıdk ve sadakat başlıklı konuşması ve merhum Mehmet Zahid Kotku (Rh.a) ile merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.a) hocaefendilerin sıddıkiyet, sadakat ve sadıklık konulu VTR’leri yer aldı.

Programda konuşan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Demirli, Peygamber Efendimizin insanları Yaratıcı’ya götüren bir rehber olduğunu vurgulayarak, “Esma-ül Hüsna ve Esma-ün Nebi ahlak üzerine odaklanmıştır, bu isimler ve sıfatlar, temel ahlak ilkelerini oluşturur. Lafzı celal, Rahman, Rahim, Kerim isimlerini idrak etmek ahlakı güzelleştirir. Biz Peygamberimizin isimlerine uyarak Peygamberimize yaklaşmış oluruz” dedi.

Tarihten günümüze bütün insanlığın mutlak hakikatin, eşyanın hakikatinin peşinde koştuğunu belirten Doç. Dr. Ekrem Demirli, konuşmasını“Peygamber Efendimiz, Allah’u Teâlâ’nın lütfuyla mutlak hakikati tam gördü, doğru bilgilere eksiksiz ulaştı, bu bilgileri de eksiksiz ve doğru bir şekilde bize aktardı. Bize düşen Hz. Peygambere tam ve eksiksiz sadakat göstermektir. İnsanlık için nübüvvet makamı kapandı ancak ona en yakın olan sıddıklık makamına ulaşmak halen mümkündür” diyerek sürdürdü.

7 MİLYAR HEDEFLENDİ, 23 MİLYARI AŞTI

BİNDER, Mevlid Kandili özel programına bu yıl geçen yıllardan farklı olarak manevi bir hazırlık olması, yüksek bir aşk ve heyecan duyulması düşüncesiyle, Peygamber Efendimiz’le kesintisiz iletişim vasıtası olan “Salavât-ı Şerife”lerin program gününe kadar okunup programda bağışlanması maksadıyla “7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavât-ı Şerife” adlı bir kampanya düzenlemişti.

İngilizce ve Arapça yapılan tanıtımlar sonucu dünyanın dört bir yanından katılımların olduğu “7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavât” kampanyasına yoğun bir ilgi ve katılım gerçekleşti. Programın ortalarına doğru, salavatların toplandığı sayacın bulunduğu www.kutludogum.tv sitesine yapılan bağlantıda, okunan salavâtların sayısının 23 milyarı aştığı görüldü.

Salonda bulunan misafirlerin, kırk civarında canlı yayın bağlantısı yapan televizyonlardan ve internet üzerinden izleyenlerin katıldığı coşkulu bir salavatı şerife okunmasından sonra, bu gün vesilesi ile okunan çok miktarda hatimlerin, Kelime-i Tevhidlerin, muhtelif sure-i şeriflerin ve salavâtı şerifelerin huşu içinde yapılan bir dua ile gerçekleştirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu’nun Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi’nin şefliğinde birbirinden güzel eserleri seslendirildiği ve çok duygulu anların gözlendiği, Peygamber âşıklarına unutamayacakları bir gece yaşatılan program sonunda

Katılımcı misafirlere, içerisinde, tablo olacak şekilde hazırlattırılan, es-Sadık (sallallahu aleyhi ve sellem) hattının da bulunduğu hediye paketi dağıtıldı.

[imagebrowser id=53]

BİLGİLER
tarafından 04 Şubat 2012 - 10:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ