Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Güzel Sözler
Kur’an-ı Kerim’den Mesajlar
Bilecek (ve anlayacak kâbiliyetteki) bir toplum için hem müjde verici ve (âkıbet hakkında) uyarıcı hem de Arapça bir Kur’an olarak âyetleri açıklanmış bir Kitab’dır. (41/Fussılet,3)Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin temiz/helal olanlarından yiyin, bu hususta azgınlık etmeyin. Sonra gazabım üzerinize iner.(20/Tâhâ,81)

(Yoksa onlar) câhiliye (devrinin, İslâm dışı/batıl) hükmünü mü istiyorlar? Kesin inanan (ve bilen) bir toplum için, hükmü Allah’dan daha güzel olan kim vardır?! (5/Mâide, 50)

Kim bir kötülük yapar, yahut (günah işleyerek) kendisine yazık eder, sonra da Allah’dan bağışlanma dilerse, Allah’ı çok bağışlayıcı, çok merhametli bulur. (4/Nisâ, 110)

Kitab’a sımsıkı sarılan (Kur’an’ın hükümlerine göre hareket eden) ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz böyle iyiliğe çalışanların mükâfatını zâyi etmeyiz. (Araf, 170)

 

 

Peygamber Efendimiz’den (sav) Mesajlar
İnsanın kendi ana babasına lânet etmesi en büyük günahlardandır.(Buhârî, Edeb ,4)Her müslümanın, diğer müslümana ırzı, malı ve kanı haramdır.(Tirmizî, Birr ,18)Şüphesiz kıyamet gününde cehennemliklerin azâbı en hafif olanı, ayaklarının altına iki kor konulup da bu sebeple beyni kaynayan kişidir. Oysa o, hiç kimsenin kendisinden daha şiddetli azâb gördüğünü zannetmez.(Buhârî, Enbiyâ ,1)Cennetin kapısında durup baktım. Bir de gördüm ki, içeri girenlerin çoğu yoksullardı. Zenginler ise hesap görmek için alıkonulmuştu. Cehennemlik olduğu kesinleşenlerin de ateşe girmesi emrolunmuştu. (Müslim, Zikir ,93)

Her kim Kur’ân-ı okur ve ezberler, helal kıldıklarını helal sayar, haram kıldıklarını haram kabul edip uzak durursa Allah O Kur’ân sebebiyle onu cennete koyar ve ailesinden cehennemlik olan on kişiye de şefaatçi kılar.” (Tirmizi,İbn-i Mâce)

 

 

Veciz Sözler & Mesajlar
Herkesin bu hesap meselesini, ahirette amellerin tartılması meselesini iyi bilmesi lâzım! Bu dünyada yaptığı hiç bir şeyin gizli kalmadığını, kendisinin görünmeyecek bir yerde bile, tenhada bile, yapayalnız bir odada dururken bile, dağbaşında gezerken bile Allah tarafından görüldüğünü ve melekler tarafından da izlendiğini bilmesi çok önemli… Prof. Dr. M. Esad COŞAN (Rh.A)

Kütüphanenizdeki hadis kitaplarını okumazsanız, iki elim iki yakanızda hocanız olarak!.. O kitapları okuyacaksınız! Okunan sayfalara işaret koyacaksınız, bu sayfaları okumuşum diye, çoluk çocuğunuzla bitireceksiniz. Prof. Dr. M. Esad COŞAN (Rh.A)

Bir müslümanın Peygamber Efendimiz’in hayat tarzı gibi, sahabe-i kiramın, asr-ı saadet müslümanlarının, salih insanların -selef-i sâlihînimiz diyoruz- alimlerin, fazılların, muhaddislerin, müfessirlerin, müctehidlerin hayat tarzlarını bilmesi lâzım! Prof. Dr. M. Esad COŞAN (Rh.A)

Kur’an okumak zikrin çeşitleridir. İnsan Kur’an’ı okudu mu zikrin en güzelini yapmış oluyor. Çünkü Kur’an-ı Kerim Allah kelâmıdır. Baştan aşağı zikirdir. Hattâ Kur’an’ın isimlerinden bir tanesi de Zikir’dir. Prof. Dr. M. Esad COŞAN (Rh.A)

Aziz kardeşim; sakın kimseyi hakir ve hor görme. Sakın kimseyle istihza etme ve bu gibi hallere ne alışi ne de çoluk çocuğunu alıştır. Çünkü bu alışılan şeyleri terk etmek kadar zor birşey yoktur. Mehmed Zahid Kotku

Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Site İçi Arama
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Basında Ünçek
Mec Merkezi
E-Mail Listesi
Ünçek grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Ayet-i Kerime
Güzel Sözler