Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Hakkımızda

25.05.2009 tarihinde “Ünye Çevre Eğitim ve Kültür Derneği” adıyla kurulan derneğimiz; 17.03.2011’de yapılan 1.Olağanüstü Genel Kurul sonucu “Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği” adını almıştır. Derneğimizin çalışmaları hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz.

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneğinin ismini söylerken ifade ettiğimiz kelimeler aynı zamanda çalışma alanlarımızı da oluşturmaktadır. Bunun yanında çalışmalarımızı dernek bünyesinde oluşturduğumuz komisyonlarca yürütmekteyiz.

KÜLTÜR KOMİSYONU’muzla kültürel çalışmalar yapıyor, medeni insanların hayatında kültürün önemli bir yeri olduğunu düşünüyoruz.

ÇEVRE KOMİSYONU bir diğer çalışma alanımız. Kuru, sığ, politik ve sloganik bir çevrecilik anlayışından uzak duruyor; çevreyi bir emanet olarak görüyor; bütün işin insanların düzelmesiyle alakalı olduğunu, insan düzeldiğinde dünyanın da, dolayısıyla çevrenin de düzeleceğine inanıyoruz.

Bir diğer komisyonumuz KAB, yani KUR’ÂNIN ANLAMIYLA BULUŞMAK. İnsanımızın; Yüce Kitabımızı okumanın yanında, anlamasına yönelik çalışmalar yapan “Kur’anın Anlamıyla Buluşmak Platformu”na üyeyiz. Yüce Rabbimiz, Kur’an’ı bizlere okusunlar, anlasınlar, öğrensinler, düşünsünler, akıl etsinler, öğüt alsınlar, doğru yolu bulsunlar, gerçeklerden haberdar olsunlar, yaratılış gayesine uygun yaşasınlar diye göndermiştir.

KAD yani KRİTİK ve ANALİTİK DÜŞÜNME KOMİSYONU’muzun çalışmalarıyla sağlıklı ve sağduyulu düşünmeye yönelik gayret gösteriyor; sadece gerçeğe bağlı kalarak hiçbir yönlendirmenin yönlendiremediği; tahminlerin, duyguların, önyargıların belirlemediği; kişiye, gruba, ülkeye ve tüm insanlara rağmen sadece ve sadece doğru olanı yapmak, yaptırmak ve kendimizle yüzleşmek için işe düşüncelerimizden başlamamız gerektiğine inanıyoruz.

HELAL ve SAĞLIKLI GIDA KOMİSYONU’muzun çalışmalarıyla insanımızın dikkatini helal ve sağlıklı gıdaya çekmek istiyor; toplumda helal ve sağlıklı gıda bilincini yaymaya çalışıyor; bedenen ve ruhen sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum oluşturmak için helal ve sağlıklı gıda olmazsa olmaz diyoruz.

EĞİTİM KOMİSYONU’muzla da en önemsediğimiz alan olarak eğitim faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Özellikle de geleceğimiz adına çocuklarımızın, gençlerimizin eğitimini önemsiyoruz.  İzcilik kulübümüzü çatı yaparak evlatlarımıza ahlaki ve manevi değerler kazandırmak;  sorumluluk alma; toplumsallaşma dönemindeki gençlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak, gelişimlerini sağlamak; fikirce uyanık, ahlakça dürüst ve bedence sağlam bireyler yetiştirmek için gayret gösteriyoruz.

Sosyal ve kültürel çalışmalara ağırlık veren derneğimizin gerçekleştirdiği programlardan bazıları şunlardır: Beyin Nasıl Çalışır Semineri, Türkiye’nin Demokrasi Tarihi Semineri, Türk Tasavvuf Musikisi Konseri, Bayramlaşma Merasimleri, Yâd Günleri, Kültürümüzde Muharrem Ayı ve Aşure Konferansı, Aile Eğitim Programları, Uygulamalı Ebru Semineri, Kitap Tanıtım Programları, Helal ve Sağlıklı Gıda Semineri, Aile Tanışma Programları, İftar Programları, Projeli ve Sistemli Çalışma Semineri, İzcilik Çalışmaları …. vs.

Bu faaliyetlerin yanında Ünye’de ve Ünye dışında yapılan toplantı, kurs, seminer, panel, konferans, davet, gezi, düğün, cenaze, kutlama, hasta ziyareti ve belirli gün türü etkinliklerde dernek temsil edilmektedir.

Milli ve ahlaki değerlere bağlı, eğitimli, kültürlü, çevreye duyarlı, çağın gereklerine göre donanımlı, özgüven sahibi; bedenen, ruhen ve sosyal yönden sağlıklı nesiller yetiştirmeyi amaçlayan derneğimizin çalışmaları devam etmektedir.

Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Site İçi Arama
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Basında Ünçek
Mec Merkezi
E-Mail Listesi
Ünçek grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Ayet-i Kerime
Güzel Sözler