Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
İzcilerimiz Çanakkale 57. Alay Milli Bilinç Kampına Katıldı

ÜNÇEK İzcileri, Çanakkale Milli Bilinç Kampına Katıldı…
Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü (ÜNÇEK Spor Kulübü) izcileri, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 99 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla ecdadını yad etti.
Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından, 57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Kocadere Köyü yakınında düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı”nda bulunan ÜNÇEK Spor Kulübü İzcileri, 25 Nisan Cuma günü sabah ezanıyla kalkarak, yürüyüş hazırlıklarını tamamladı.
Kınalar Yakılarak Mehter Marşıyla Uğurlandı…
İzciler, kamp alanından o zamanki askerler gibi “hamur kızartması ile kırık buğday çorbası” içerek başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında “Dedeciğim Ben Geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladı. Kamp alanından uğurlama töreninde izcilere, mehter marşı eşliğinde “Kınalı Hasan” gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı.
Bakan Akif Çağatay Kılıç Çorba Dağıttı…
Kamp alanının hemen yanındaki tören alanında toplanan binlerce gönüllülere ise Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, Türk Kızılayı ile Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı tarafından hazırlanan çorbayı dağıttı. Ardından açık havada hazırlanan alanda hep birlikte sabah namazı kılındı. Namazın ardından izciler, askerler, üniversite, askeri lise ve harp okulu öğrencilerinden oluşan yaklaşık 20 bin kişi, tıpkı 99 yıl önce 57’nci Alay askerlerinin yaptığı gibi saat 06.00’da şafakla birlikte yürüyüşe başladı.
Yürüyüşe Büyük Destek…
Genelkurmay Başkanlığı, Çanakkale Valiliği, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye İzcilik Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından düzenlenen organizasyonda, 57. Alay yolu boyunca Çanakkale Savaşı’na katılanların kıyafetlerini giymiş askerlerin mizansenleri canlandırıldı.
17 kilometrelik patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 8 saatte başarıyla tamamlayan ÜNÇEK Spor Kulübü izcileri tekrar kamp alanına döndü.
ÜNÇEK Spor Kulübü izci lideri ve faaliyet sorumlusu Yılmaz OCAK yaptığı açıklamada; “Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü olarak 5 izci ve liderimizle burada bulunduk; uzun bir yolculuk sonucu buraya geldik. Burada bu topraklarda atalarımızın yaşadıklarını ve O savaş günlerini tefekkür edince izcilerimizin hayata bakışında, düşüncelerinde, yaşayışlarında olumlu bir değişime sebep olacaktır. Her biri; Asil, Erdemli, Öncü ve Zinde olan binlerce izci ve liderimizin burada ki; coşku, heyecanı görülmeye değerdi. Tüm katılım sağlayan kulüplerimiz, liderlerimiz ve izcilerimizi yürekten kutluyorum.” dedi.

Kulüp Başkanı Hüseyin DİKİCİ; “Gençlerimizin zihinsel, fiziksel, ruhsal, sosyal, duygusal ve karakter gelişimlerine katkıda bulunarak; ahlaklı, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler yetiştirmek ve böylece daha iyi bir dünyanın inşasına yardımcı olmak ve toplumda yapıcı bir rol oynamak amacıyla 2011 yılından beri izcilik çalışmaları yapıyoruz. Daha önce kulüp ve mahalli kamplarını tamamlayan izcilerimiz, milli kamp statüsünde düzenlenen Çanakkale kampına katılarak tarihimizi daha yakından tanıma fırsatı buldular” dedi.

Kampa katılan izcilerden Murat DEMİR; “Kulübümüze bize böyle bir imkanı sunduğu için çok teşekkür ediyoruz. Bu kamp sayesinde izciliği yaşayarak öğrenme, zorluklara karşı mücadele etme, yardımlaşma ve dayanışma, kardeşlik duygularını pekiştirme fırsatı bulduk. Ayrıca dedelerimizin devletimizin bağımsızlığını korumak, aziz vatanımızı düşmanlardan kurtarmak ve biz gençlere özgür bir ülke bırakmak için ne çetin şartlarda savaştıklarını anladık, cennet kokan bu toprakları daha yakından gördük ve çok duygulandık. Bu program sayesinde bizim de artık kendi çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız anılarımız oldu. “

Kamp dönüşü ÜNÇEK Yönetim Kurulu Üyeleri, Çanakkale Kapına katılan izci ve liderler; Ünye Kaymakamı Mustafa DEMİR’i ziyaret ettiler. ÜNÇEK Başkanı Hüseyin DİKİCİ, kulübün çalışmaları hakkında bilgi verdi. Faaliyet sorumlusu Yılmaz OCAK, Çanakkale Kampının içeriği hakkında Mustafa DEMİR’i bilgilendirdi. İzciler ise kamp süresince yaşadıklarını anlattılar. Ziyaret sonrası ÜNÇEK Başkanı Hüseyin DİKİCİ, kampta giyilen ve üzerinde ‘Dedeciğim Ben Geldim’ yazılı cepkeni Mustafa DEMİR’e hediye etti. Ünye Kaymakamı Mustafa DEMİR de ziyaret nedeniyle ÜNÇEK Heyetine teşekkür ederek kampa katılan izci ve liderleri kutladı. Kulübün çalışmalarını yakından takip ettiğini ve çok beğendiğini belirtti. Ayrıca yapılacak faaliyetlerde Ünye Kaymakamlığı olarak her türlü desteği vereceklerini ifade etti.
[

ids=”3238,3239,3240,3241,3236″]

BİLGİLER
tarafından 30 Nisan 2014 - 19:14 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ