Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Müze Ev Gezisi

12 Ocak 2013 tarihinde  Ünçek Spor Kulübü Derneği  15 izci ve 2 izci lideri ile Ünye Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Cumhuriyet Meydanı üstünde Hacı Emin Yokuşu üzerinde hizmete sunulan, tarihi Ünye evine hafta sonu etkinliği kapsamında ziyarette bulundu. 16.yüzyılda  Mimar Sinan’la başlayan klasik Osmanlı mimarisini yansıtan, geleneksel Türk ahşap işçiliğinin tüm özelliklerini taşıyan Geniş bir bahçesi kuyusu ve çamaşır yıkama teknesi bulunan, Anıtlar Yüksek Kurulunun tespit ettiği  sayıları 100’ü bulan  ve ayakta kalmayı başaran bir Ünye evinin kurtarılmasını çok anlamlı bulduk.

Müze evin mimari anlamda eski bir Ünye evinin iç ve dış mekanlarıyla otantik bir sunumunun yapıldığını,  Ünye Evi’nin  mimari yapısı yanında eski el işlemeleri, mutfak eşyaları ve çeşitli gereçlerle donatılan günlük kullanım nesnelerinin  yıllar önce yaşanan bir Ünye’nin günümüze taşındığına şahit olundu. İzcilerimiz, Kafkasya doğumlu Kaptan Server Bey’in evini gezerken burada büyük annesinin işlemeli bohçasıyla karşılaştı, annesinin çeyiz sandığını v.b. bir tarihe ışık tutacak bir çok eserleri  gördü. İzcilerimiz orijinalliği bozulmadan restore edilerek güzel Ünye’mize kazandırılan tarihi evi gezmekten ve tanıtım ekibinin ilgisinden ziyadesiyle memnun kaldı. Birçoğu Ünyelilerin bağışlarıyla toplanan, bölgemize ait eserlerin sergilenmesini Ünye halkımızın “Tarihimize, geçmişimize ve geleceğimize armağan edelim” düşüncesiyle  tarih hassasiyetini ziyadesiyle ortaya koymasını canlı  olarak görmek bizleri sevindirdi.

Gezimizin devamında ise  araştırmacı yazar Mehmat Karayalman  rehberliğinde Son Dönem Ünlü âlimlerinden Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhanevî Haz­retleri’nin Ünyeli Halifesi, Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi ve Talebelerinin  kabirlerine  ziyaret yapılarak dualar edildi.

[imagebrowser id=97]

 

Müze Ev ile Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Tıklayınız.

 

BİLGİLER
tarafından 13 Ocak 2013 - 11:58 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ