Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Türkiyenin Demokrasi Tarihi (Hüseyin Yürük) – Kitap Tanıtımı

Ünyeli Avukat Yazar Hüseyin Yürük tarafından yazılan “Türkiye’nin Demokrasi Tarihi” adıl kitabın tanıtımı yapıldı. Ünye İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (ÜNİMDER)’nde Ünye Çevre Eğitim ve Kültür Derneğince (ÜNÇEK) düzenlenen seminerde demokrasi üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri İhsan Yüksel, Veysel Sadan, Şoförler Cemiyeti Başkanı Bekir Şimşek, Halk Eğitim Müdürü Celal Acar, Devlet Hastanesi Başhekim Yrd. Dr. Nurdoğan Karadağlı, Öğretmenevi Müdürü  Mahmut Işkın, ENSAR Vakfı Başkanı İbrahim Elibolca , Diyanetsen 2 Nolu Şube  Başkanı Zeki Karagöz, Diyanetsen Ünye Başkanı Veysel Kartal, Türk Diyanet Vakıf Sen Ünye Başkanı Veysel Kılıçarslan, bazı  okul müdürleri ve misafirler katıldı.Tanıtım toplantısında Hüseyin Yürük, ‘Türkiye’nin Demokrasi Tarihi 1. cilt 1908-1950’kitabından kısa kesitler sundu. Yürü konuşmasında, bu kitabın 1950-2010 yılları arasını ele alan 2. cildinin de basıma verildiğini ifade etti. Programın sonunda yazar Av. Hüseyin Yürük dinleyenlere kitabını imzalayarak takdim etti.Hüseyin yürük 1966 yılında Ordu/Ünye’de doğdu.1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bir kamu kurumunda avukat olarak çalıştı. Halen serbest avukat olarak çalışan yazar, Hukukçular Derneği ve Hukukun Üstünlüğü Derneklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yakın tarih üzerine araştırmaları yayınlayan yazarın eserleri, Türk Edebiyatı Vakfı, Esra Film ve Muştu yayınlarınca ödüle layık görüldü. Yazarın ‘Darbe, Esaret ve Ölüm’ isimli eseri aynı yayınevi tarafından yayınlandı.

12 Mart 2010

[imagebrowser id=34]

 

Kitabın Arka Kapağı :
İşte bu düşünceler doğrultusunda biz Türkiye’nin Demokrasi tarihini gelecek nesillere bir ışık tutması için mercek altına aldık. ‘Geçmişin aydınlığından istifade etmeyenler, geleceğin karanlığına mahkum olurlar’ tesbitinden hareketle demokrasinin ve yakın tarihimizdeki siyasi olayların kara deliklerini aydınlatmaya çalıştık.

Eserimize önce kudretli imparatorluğun nasıl dizleri üzerine çöktürüldüğünü anlatarak başladık. Müteakiben İmparatorluğun yeni mirasçısının hangi şart ve ortamlarda kurulduğunu irdeleyerek masalsı bir ciddiyet ve resmiyet üzerine kurgulanan ideolojik resmi tarihi sorguladık. Geçmişi mercek altına alırken bilinenlerin tekrarı yerine özenle gizlenen ilişki, sebep ve sonuçları ortaya çıkardık.

BİLGİLER
tarafından 12 Mart 2010 - 06:31 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ