Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
“Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması” Başarıyla Gerçekleştirildi…

Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından Türkiye genelinde düzenlenen; ilçemizde ise proje ortağı Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK) tarafından organize edilen ‘Kuran ve Sünnet Bütünlüğü’ konulu ve ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ temasıyla üç dil ve on bir ayrı kategoride yapılan “Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması”, 08 Nisan 2018 Pazar günü saat 10:00’da tüm Türkiye ile aynı anda gerçekleştirildi.

Her Yaştan Yarışmacı
Yarışma hakkında bilgi veren dernek başkanı Hüseyin Dikici; “Yurt içi ve yurt dışından 700 bine yakın kişi yarışmaya başvurdu. Yarışmacıların yaşlarına göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride düzenlenen yarışma; Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde gerçekleştirildi. Her kategori sorularının ayrı hazırlandığı yarışma, A Kategorisi (10 yaş altı), B Kategorisi (10-14 yaş), C Kategorisi (14-19 yaş), D Kategorisi (19-30 yaş), E Kategorisi (30 yaş üstü), F Kategorisi/İhtisas Kategorisi (Resmi veya fahri din görevlileri, imamlar, müezzinler, Kur’an kursu hocaları, vaizler vs.), G Kategorisi (Arapça 18 yaş altı), H Kategorisi (Arapça 18 yaş üstü), I Kategorisi (Türkçe online), J Kategorisi (İngilizce online), K Kategorisi (Arapça online) olmak üzere 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Yazılı sınava giren adaylar ilçelerinde belirlenen okullarda; online başvuru sahipleri ise online sistem üzerinden sınava tabi tutuldu. Uzun bir süreden beri emek sarf etiğimiz bir yarışmaydı. Ünye, Çaybaşı, Akkuş ve İkizce ilçelerindeki hemen hemen tüm okullar ziyaret edildi ve öğrencilere yarışmamız tanıtıldı, afişler, broşürler dağıtıldı ve kayıtlar yapıldı. Nihayet bugün de hayırlısıyla sınavı gerçekleştirerek neticeyi görmüş olduk. Ufka Yolculuk, ülkemizin marka olmuş prestijli bir yarışmasıdır. Çoğu yarışmacımızın ciddi bir şekilde hazırlandığını gördük. Yarışma süresince bizlerden yardım ve desteklerini esirgemeyen Ordu Büyükşehir Belediyesine, Ünye Kaymakamlığına, Ünye Belediyesine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, gönüllü salon gözetmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

En Geniş Sivil Katılımlı Yarışma
Konuyla ilgili açıklama yapan Yarışmanın İl Sorumlusu Halil İbrahim Uygur; “Ufka Yolculuk, Türkiye’nin en geniş sivil katılımlı yarışması özelliği taşıyor, aynı zamanda çalışanları ve katılımcıların tamamı gönüllülerden oluşan büyük bir organizasyondur. Bu yarışmanın amacı dini, doğru ve sahih kaynaklardan öğrenmek, inanç değerlerimizi hiçbir şüpheye mahal bırakmadan insanlarımızla buluşturmaktır. Ufka Yolculuk Yarışmasına katılım, her geçen yıl bir önceki yıla oranla artarak büyük bir heyecan ve coşkuyla her yaş ve kesimden yarışmacıların katılımıyla gerçekleşmektedir” dedi. Bu yıl Türkiye’nin değişik yerlerinden 700 bin civarında başvurunun yapıldığını belirten Uygur; Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde yaklaşık dört bin kişinin kayıt yaptırdığını belirtti. Yarışmayı 8 Nisan Pazar günü saat 10.00’da Türkiye ile aynı anda Ünye ve çevresindeki 28 sınav merkezinde, 150 salonda ve 175 gönüllü gözetmen eşliğinde başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yarışmanın İçeriği
Yarışma kapsamında 6-10 yaş aralığındaki A kategorisi yarışmacılara, Peygamber Efendimiz’in hadisleri ve örnek hayatını resimli hikâyelerle anlatan Mürşide Uysal’ın ‘Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ isimli kitabından; 11-14 yaş aralığındaki B kategorisi yarışmacılar ile C, D, E ve F kategorileri yarışmacılarına merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan’ın ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ isimli kitabından sorular yöneltildi. G, H ve K kategorilerinde yarışanlar Riyazu’s Salihin kitabının Arapça çevirisinden; J kategorisinde yarışanlar ise İngilizce çevirisinden sınava tabii tutuldular.

Engelliler ve Mahkûmlar da Yarıştı
Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması; Millî Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yanında, resmi ve özel kurum, kuruluş, kulüp, vakıf ve derneklerin desteğiyle gerçekleştirildiğini belirten yönetim kurulu üyesi Ceyhan Gür; “Yarışmaya, özel gözetmenler eşliğinde engelli vatandaşlar ve cezaevlerinde oluşturulan sınav noktalarında mahkûmlar da katılma imkânı buldu. Ünye Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan yarışmamıza 94 kişi kayıt yaptırmıştı. Yarışmaya yoğun ilgi gösterdiler ve bu tür yarışmaların düzenlenmesinden ve mahkumların da dahil edilmesinden son derece mutlu olduklarına şahit olduk” dedi.

Amaç Okuma Alışkanlığını Arttırmak
Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasının gayesi okuma alışkanlığının artmasını sağlamak olduğunu ifade eden yönetim kurulu üyesi Selahattin Çakar; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak; Kur’an-ı Kerim ve sünnetin öğrenilmesini ve buna uygun yaşanmasını sağlamak, dinimizin güvenilir kaynaklardan daha doğru anlaşılmasına ve anlatılmasına destek olmak istiyoruz. Günümüzde her türlü bilgi ve kültür kirliliğinin insanların zihninde bulanıklık oluşturulmaya çalışıldığı bir ortamda Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması; dinimizle ilgili bilgileri kaynağından etkin ve doğru bir şekilde ülkemizin güzel insanlarına ulaştırmayı amaç edinmiştir. Yarışmaya çoğu vatandaşımızın ailesiyle birlikte katıldıklarını söyledi. Ufka Yolculuk, cennet yolculuğuna çevirdiğimiz tamamen gönüllülerce organize edilen bir yarışma, aynı zamanda ‘Yol Arkadaşın’” dedi.

Yarışmanın Ödülleri
Ufka Yolculuk Bilgi Yarışmasının ödüllü bir yarışma olduğunu belirten başkan yardımcısı İshak Sarı; Üç dil ve on bir farklı kategoride düzenlenen yarışmanın merkezi ödülleri olarak; A, B, C, D, E, F, G, H kategorilerinde birinci olanlar 2 umre seyahati + 2 bin 500 TL veya 2 dosta yolculuk + 2 bin 500 lira, ikinci olanlar 2 umre seyahati + bin 500 lira veya 2 dosta yolculuk + bin 500 TL, üçüncü olanlar 2 umre seyahati + 500 lira veya 2 dosta yolculuk + 500 TL ödüllerine hak kazanacak. Bu kategorilerde 4. – 10. olanlara ve I, J, K kategorilerinde ilk üçe girenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak. Bunun yanında Ordu İli ödülleri olarak; A,B,C,D ve E kategorilerinde birinci olanlara 1500 TL, ikinci olanlara 1000 TL, üçüncü olanlara 500 TL verileceğini; İlçe ödülü olarak ise Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği tarafından Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde yarışmaya katılıp A,B,C,D ve E kategorilerinde birinci olanlara 1000 TL, ikinci olanlara 750 TL, üçüncü olanlara 500 TL ve 4.-10. arası dereceye giren yarışmacılara ise gram altın ödülü verileceğini belirtti.

Sonuçlar 25 Nisan’da
Yazılı sınav sonuçlarının 25 Nisan Çarşamba günü saat 20:00’den itibaren www.ufkayolculuk.com internet sitesinden öğrenilebileceği belirtildi. Ödül Törenin ise Mayıs ayının ilk haftasında yapılarak sahiplerine teslim edileceği bildirildi.

BİLGİLER
tarafından 13 Nisan 2018 - 22:59 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.411 kere Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Site İçi Arama
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Basında Ünçek
Mec Merkezi
E-Mail Listesi
Ünçek grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Ayet-i Kerime
Güzel Sözler