Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Ünçek İzcileri, Ebru Sanatıyla Buluştu…

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK) İzcilerine, ebruzen aynı zamanda şair, hattat ve yazar olan Ünyeli hem şehrimiz Av. Halil İbrahim Alperen tarafından ebru yapımı konusunda uygulamalı eğitim verildi.

Ünçek Başkanı Hüseyin Dikici, izcilerimizin sanat dalları hakkında bilgilenmesini ve yetenekleri doğrultusunda bir sanat alanında uzmanlaşmasını arzu ediyoruz. Gençlerin her birinin bir spor, bir sanat ve bir müzikal enstrüman alanında en üst seviyeye gelmesini hedefliyoruz. Her birinin yeteneğini keşfederek ülkemize yeni sanatçılar kazandırmak istiyoruz. İzcilerimizde ebru yapımıza ilişkin merak ve istek oluştuğunu gördük. Sanata duyarlıdır bir kulüp olarak onların gönüllerine dokunmak istedik. Okullarımızda binlerce genç, sanat ve spor alanlarında keşfedilmeyi bekliyor. Halil İbrahim Alperen kardeşimiz, ebru sanatında kendini ispat etmiş ve açtığı sergilerle birçok kişinin sanatla buluşmasına vesile olmuştur. Bu vesileyle, izcilerimizi ebru sanatının incelikleri konusunda bilgilendirdiği için çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Ünçek İzcilerinden Gürkan Yılmaz,” Daha önce ebru sanatının ne olduğunu bilmiyordum. İzleyince hayran kaldım ve çok heyecanlandım. Yapması zor gibi görünüyor ama içimizde yetenek, istek ve arzu olduktan sonra kolaylıkla başarılabileceğini düşünüyorum. Niye biz de bir ebruzen olamayalım ki? Bizlere bu fırsatı sağlayan kulüp yöneticilerine, izci liderlerimize ve Halil İbrahim Alperen hocamıza çok teşekkür ederiz” dedi.
Ebru sanatı hakkında bilgi veren Halil İbrahim Alperen; ” Ebru sanatı, Osmanlı imparatorluğu zamanında kitap kapakları ve iç kısmını süslemek amaçlı doğmuş süsleme sanatıdır. Çok eski zamanlardan günümüze kadar, usta-çırak ilişkisi ile öğrenilmişti. Ebru sanatı, su ve boyanın yarattığı harika bir kağıt sanatıdır ve çok dikkat ister. Çünkü, hatalarda düzenleme yapılamaz yani geri dönüş yoktur. Bu nedenle de çok özel bir sanat kabul edilir çok iyi el mahareti ister. Ebruda kağıt genellikle emici olmalıdır. Bu nedenle birinci hamur kağıt tercih edilir. Kitre adı verilen özel bir tutkal kullanılır. Anadolu’da yetişen dikenli bir bitkiden üretilen kitre, suyla karıştırılır. Tekne adı verilen ve içine kitre kullanılan kaplar yanında oksit kırmızı, siyah, oksit sarı ve lahur çiviti renk olarak kullanılır. Fırçalar, atkuyruğundan yapılmadır. Renklerin kitre üzerinde kalması için, boyanın içine öd atılır. Biz adı verilen büyük iğneler ile boyaya şekil verilir. Öncelikle tekneye kitreli su karışımı yapılır. İki çorba kaşığı kitre, iki litre su içinde iki gün bekletilir. Kitre bu sürede şişer. Daha sonra el ile yoğurularak suya tam karışması yapılmış olur. Hazırlanan su tülbent yardımıyla süzülür. Tekneye boşaltılır. İstenilen renk boya ezilir ve hafif su ile karıştırılır. Öd katılarak yaklaşık bir ay kadar bekletilir. Boya öd asidi ile pişer ve kullanıma hazır hale gelir. Hazırlanan boyalar fırça yardımıyla kitreli suya damlatılır. Her fırça ile atışta farklı desen ve şekiller ortaya çıkar. Bu nedenle aynı resmi iki defa yapamazsınız. Kağıt tekneye serilir ve boyayı iyice çekmesi sağlanır. Kağıt kurumaya bırakılır. Renklerin su ile dansı harika resimler oluşturur. Ebru, bugün sahip çıkmamız gereken en önemli sanatlarımızdandır”dedi.

Eğitim sonunda tüm izciler geleneksel sanatlarımızdan ebru yapma fırsatı buldular. İlgi ile takip edilen eğitimin ilerleyen zamanlarda tekrar yapılması planlanıyor.
FB_IMG_1520929339419k

BİLGİLER
tarafından 13 Mart 2018 - 11:22 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.361 kere Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Site İçi Arama
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Basında Ünçek
Mec Merkezi
E-Mail Listesi
Ünçek grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Ayet-i Kerime
Güzel Sözler