Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
ÜNÇEK İzcileri Emir Kümbet ve Şehitleri Andı

ÜNÇEK İzcilik Kulübü, Ordu’nun kültürel ve tarihsel mirasına ilişkin duyarlılığı ve farkındalığı artırmak amacıyla Emir Kümbet ve şehitleri anmak için düzenlenen anma programına 50 izcisi ve liderleriyle birlikte katıldı.
Türklerin Karadeniz’e ilk giriş kapısı olan Perşembe Yaylası’nda 1105 yılında Trabzon Rum Devleti’ne karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi’nin Komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehit Aybastı Perşembe Yaylası’nda etkinliklerle anıldı.
Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün desteği ile yapılan anma programına Ordu Vali Yardımcısı Adem Öztürk, Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç ve Ordu’nun 19 ilçesinden gençler katıldı.
Şehitlikte bulunan camide öğle namazının kılınmasının ardından başlayan programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu. Programda günün anlam ve önemi belirten konuşmalar yapıldı.
Program şehitler için yapılan duanın ardından katılımcılara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yemek ikramıyla devam etti.
ÜNÇEK İzcilik Kulübü de 50 izcisi ve liderleriyle anma programında yerini aldı.
ÜNÇEK İzci Lideri Hasan Açıkgöz, Ordu’nun kültürel ve tarihsel mirasına ilişkin duyarlılığı ve farkındalığı artırmak amacıyla programa katıldıklarını söyledi.
Açıkgöz, programa ilişkin şunları söyledi:
“1105 yılında Niksar’dan yola çıkan ecdadın bu toprakları vatan yapmak için 10 bin kişilik bir ordu ile 70 bin kişilik Trabzon Rum Devletine karşı günlerce savaştığını ve 6 bin şehit verdiğini ve Emir Kümbet’in burada yattığını bu etkinlikte öğrendik. 1500 metre rakımlı Perşembe Yaylası ve yayladaki menderesler, kesinlikle bir dünya harikasıydı. İzcilerimiz pürüzsüz güzellikte yemyeşil tepelerine, yüksekten akan Çiseli Şelalesine yürürken hissettikleri kır kokusuna hayran kaldılar.”

BİLGİLER
tarafından 28 Ekim 2017 - 16:51 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.447 kere Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Site İçi Arama
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Basında Ünçek
Mec Merkezi
E-Mail Listesi
Ünçek grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Ayet-i Kerime
Güzel Sözler