Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
ÜNÇEK izcileri Sarıkamış için yürüdü

11 Ocak 2016 Pazartesi 18:44
Sarıkamış Harekatının 101. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü (ÜNÇEK) Derneği, Ünye Kalesi mevkiinde Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü düzenledi.
Sarıkamış’ta donarak şehit düşen 90 bin askerin anısını yaşatmak amacıyla ÜNÇEK Derneği, 100 izci, 6 lider ve 7 izci gönüllüsü, izci aileleri ve halkın katılımıyla “Vefakâr Gençlik, Fedakâr Ecdadını Unutmayacak” temasıyla Ünye Kalesi mevkiinde Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü düzenledi.

ÜNÇEK Başkanı Hüseyin Dikici, fedakâr ecdadımızı anarken vefakâr bir gençliğin de bu yürüyüşe katılmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Dikici, “Vatan, millet, özgürlük ve bağımsızlık uğruna Allahuekber Dağları’nda 100 binleri bulan şehitlerimizin yâd edilmesinin, değerlerimizi anlamada sıkıntı çeken neslimiz açısından çok önemli. Sarıkamış ruhunu içinde barındıran ve bu yürüyüşe katılan herkese çok teşekkür ederim. Asla vazgeçemeyeceğimiz şanlı bir mirasın sahipleriyiz. Vatan toprağının her karışını dün olduğu gibi bugün de, yarın da koruyacak evlatlar mutlaka olacaktır ve bu bayrak hiçbir zaman yere inmeyecektir” dedi.

“Acımızı dualarla ve taziyelerle yâd etmek, onların yaşadıklarını bir nebze de olsa hissetmek için buradayız” diyen ÜNÇEK Başkan Yardımcısı İshak Sarı, “Ecdadımız, Anadolu’yu vatan yapmak için ayağını bastığı her karışın bedelini ödemiştir. Biz bu topraklarda sadece yaşamadık, canımızla kanımızla kendi destanımızı da yazdık. Allah, bu millete bir daha böyle acı yaşatmasın” diye konuştu.

ÜNÇEK Faaliyet Sorumlusu Kenan Arslan; gençlere tarih bilincini kazandırmak, vatan sevgisini aşılamak ve milli benlik duygusunu artırmak için ecdadımızın gösterdiği fedakârlıklardan yola çıkarak toplumda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Vatan savunması uğrunda çekilen sıkıntıları yaşamak, görmek ve hissetmek amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

“Uzun zamandır planladığımız bir faaliyetti. Dedelerimizin ruhu için Kuran-ı Kerimler okundu ve dualar yapıldı. Geçmişini bilmeyen bir nesil geleceğini göremez. Geçen yıl bir otobüs dolusu izcimizle Sarıkamış’taki Şühedanın İzinde Anma Yürüyüşüne katılmıştık. Bu yıl aynı faaliyeti ilçemizde düzenlemeye çalıştık. Yürüyüşe yoğun bir katılım oldu.”

BİLGİLER
tarafından 13 Ocak 2016 - 10:35 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ