Hoş Geldiniz ; Günlerden Saat
Ünçek, Meâl Bilgi Yarışması Ödül Töreni Düzenledi

ÜNÇEK, Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması Ödül Töreni düzenledi.

ÜNYE – Kur’anın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu tarafından Türkiye genelinde 5 kategoride toplam 174 bin 599 kişinin başvurusuyla yapılan; ilçemizde ise proje ortağı Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneğinin (ÜNÇEK) organizasyonuyla 09 Mart 2014 Pazar günü Ünye Anadolu İmam-Hatip Lisesinde düzenlenen Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışmasının Ödül Töreni 10 Nisan 2014 Perşembe akşamı saat 19:30’da Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti

Platformun Ünye sözcüsü ve ÜNÇEK Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin ÇAKAR, “Kur’an-ı Kerim’in hayatımızın her anında bize en önemli rehber olduğunu göstermek ve Kur’an’ı Kerim’i anlayarak okuma konusunda farkındalık oluşturmak için böyle bir yarışmayı düzenlediklerini bildirdi. Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları kapsamında geçen yıl İlmihal Yarışması ile ilki düzenlenen yarışmaya, bu yıl ilk defa online olarak yurtdışından ve yurtiçinden de katılım gerçekleşti. Ayrıca Adalet Bakanlığı’ndan alınan izinle ilk kez, 126 ayrı cezaevinden 2 bin 484 kayıt alındı. Ünye ilçemizde ise toplam 1500 civarında başvuru yapıldığını belirtti.”

Etkinliklere her yıl katılımın arttığına dikkat çeken Dernek Başkanı Hüseyin DİKİCİ ise programla ilgili yaptığı açıklamasında; “Muharrem Nureddin Coşan Hocamızın, ‘Çocuklarınızı en önemli yatırım aracı olarak görün. Onların en mükemmel şekilde eğitilmeleri için uğraşın’ tavsiyeleri doğrultusunda Ünye’de ‘İzcilik, Taekwondo, Bilek Güreşi, Masa Tenisi, Güreş, Satranç’ çalışmalarına önem vererek çocuklarımızı kendi yaşadığımız çağa göre değil, onların yaşayacağı çağa uygun yetiştirmek için programlar düzenlediklerini ve kendilerine gösterilen bu yoğun ilgiden de memnun olduklarını belirtti.”

Hüseyin DİKİCİ açıklamasının devamında; “Hayatımızda, kendinizi genç ya da ihtiyar, kadın ve erkek ayırımı yapmadan, suni mazeretler üretmeden her gün, her an eğitin ve sürekli geliştirin” parolasının hâkim olması için çalışmalarımız devam ediyoruz. Bunlardan biri de Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışmasıdır. Bu vesileyle yarışmanın ödül gecesinde değerli dostlarımızı aramızda görmekten son derece mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Yarışma Tertip Komitesi üyesi Kenan ARSLAN, “Yarışma öncesi yapılan bir çalışma ile toplumun yüzde 94’ünün evinde Kur’an’ı Kerim bulunmasına ve yüzde 78’inin Arapça olarak okumasına rağmen, baştan sona Kur’an-ı Kerimin Türkçe anlamını okuyan kişilerin yüzde 5’i geçmediği ortaya çıktı. Namaz kılanların Fatiha’yı okuduğu ancak anlamını bilenlerin de 100 kişiden 5 kişi olduğu saptandı. Yarışma ile Allah’ın kutsal mektubu olan Kur’an’ı Kerim’i okumak, anlamak ve yaşamak gerektiği, ayrıca her yaştan insanın rahatlıkla okuyup anlayacağı ve mesajlarının gayet açık olduğu göstermek gerekiyor” dedi.

Ünye Merkez Büyük Camii Müezzini Serdar YILDIZ’ın Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan ödül programı, dernek tanıtım slaytı ve yarışma ile ilgili çeşitli sinevizyon gösteriyle devam etti. Ardından Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK, dinleyicilere “Kur’an ve Hayat” konulu seminer verdi. İlgiyle dinlenen seminerin ardından; A, B ve C kategorilerinde dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Yarışma sonucunda birincilerin her birine 1000’er TL, ikincilere 750’şer TL, üçüncülere 500’er TL ödül verildi.

Yarışma sonucunda Ünye ilçesinde;

A kategorisinde (14 yaş altı)

1.Ömer Göktuğ EREN – Meçhul Asker Ortaokulu
2.Şevval TİRYAKİ – Meçhul Asker Ortaokulu
3.Hatice EFİLOĞLU – Kapılı Ortaokulu

B kategorisinde (14-18 yaş arası)

1.Sümeyye Nur ÇAKAR – Ünye Anadolu İmam-Hatip Lisesi
2.Şeyma ÇAKIR – Ünye Anadolu İmam-Hatip Lisesi
3.Safiye GÜMÜŞ – Ünye Anadolu İmam-Hatip Lisesi

C kategorisinde (18 yaş üstü)

1.Hakan DÖNGEL
2.Hüseyin YILMAZ
3.Çiğdem DÖNGEL

olmuştur.

Ödül Töreni sonrası ÜNÇEK Başkanı Hüseyin DİKİCİ, yarışmanın sponsorlarına teşekkür ederek plaket takdim etti. “Bu anlamlı yarışmanın tertip edilmesinde emeği geçen Yarışma Tertip Komitesine, yönetim kurulu üyelerine, sponsorlarımıza, gözetmenlerimize; yarışma süresince bizlerden yardımlarını esirgemeyen Anadolu İHL yöneticilerine, öğretmenlerimize, STK’lara, Ticaret ve Sanayi Odamıza; bu güzel gecede bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza, yarışmacılarımıza çok teşekkür ediyorum, dereceye giren yarışmacılarımızı tebrik ediyorum, velilerini ve hocalarını kutluyorum. ÜNÇEK olarak insanlığa faydalı olan bu tür yarışmalar düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

BİLGİLER
tarafından 11 Nisan 2014 - 09:59 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kere Okunmuştur.
PAYLAŞ